Logo

+48 783 918 580

Posiadanie wzoru to doświadczenie. Szukanie wzoru to rozwój.

Einstein czy Darwin? Wzór czy proces? W odpowiedzi na to pytanie zawiera się od razu ocena. Ocena sytuacji. To nasze doświadczenie i nasza dojrzałość do pracy z ludźmi powinny dać odpowiedź co wybrać w konkretnym przypadku. Potrzebujemy schematu czy drogi? Prostych sytuacji nie ma po co komplikować, trzeba podstawić je do wzoru. Sytuacje skomplikowane należy przeanalizować by dojść do właściwego rozwiązania. Czyli znaleźć wzór.

Na kolejnych etapach naszego rozwoju zawodowego poszukiwany wzór zamienia się w gotowy do podstawienia wzór. By zachować równowagę potrzebne jest jedno i drugie. Bez poszukiwania nie powstałby wzór.

W życiu ciągle towarzyszą nam zmiany, możemy się z nimi nie zgadzać, możemy się do nich przystosować ale możemy też mieć na nie wpływ. Zmiana będąca naszą inicjatywą to dla nas twórcza zmiana, sami kształtujemy jej kierunek, przebieg i cel. Wypływa z naszej potrzeby i refleksji dlatego jest taka cenna. Umożliwia spróbować inaczej.

Mam to szczęście, że zarządzam zmianą. Ktoś kiedyś powiedział mi „zmieniasz ustalony porządek”, „stwarzasz możliwości rozwoju”. Tylko tyle i aż tyle – odpowiedziałem. Moje doświadczenia z współpracy z firmami, podczas realizowania różnych projektów, są pełne specjalistów, liderów, managerów którzy zdecydowali się szukać swojego rozwoju. Nie trzymali się kurczowo swoich wzorów i nie bronili ich za wszelką cenę, negując wszystko dookoła. Postanowili zaufać, a co najważniejsze dać sobie szansę i zaczęli działać. Spektakularne awanse, rosnący autorytet i ich satysfakcja z tego co osiągają – dla mnie widok bezcenny. Zgodnie z #LPPO mieli warunki czyli #Otoczenie do rozwoju.

Pomyślisz – ale idealistycznie, przecież nie zawsze jest cudowne zakończenie. Masz oczywiście rację, są też spektakularne awanse w dół i odejścia. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Tobie.

Refleksja :

W pierwszej kolejności w nas samych musi pojawić się iskra gotowości, gotowości do wyznaczania nowego wzoru. Samo się nic nie zadzieje. To my określamy nasza równowagę i dbamy o nią. Do nas też należy decyzja czy, kiedy i jak powinien ewoluować nasz dotychczasowy wzór.
Pamiętajmy – „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – Albert Einstein

Udostępnij ten wpis: