Na warszaskiej konferencji GigaCon Summit 2019 poświęconej obiegom dokumentów, mówiło się sporo o tym, jak digitalizacja procesów ułatwia, usprawnia, przyspiesza i uwalnia od błędów zwykłego śmiertelnika.
Zanim jednak będziemy garściami czerpać z tego, co umożliwia nam technologia, warto zastanowić się kto i jakimi narzędziami będzie kreował nową rzeczywistość w firmie. Kto podejmie się roli Citizen Developera w naszej organizacji i zdecyduje o kształcie przyszłych procesów. Inczej mówiąc.. Kto dostrzeże unikalny problem biznesowy i go rozwiąże, dostarczając przy tym wartość dodaną do biznesu?
W trakcie prezentacji „Budowanie programu wdrożenia platform typu #lowcode”, omówiłam problemy z jakimi z reguły spotykam się przy wdrażaniu nowych rozwiązań w firmach, niezależnie czy są to usprawnienia organizacyjne, czy technologiczne. Blokady narastają latami, wprost proporcjonalnie do ilości błędnych decyzji zarządczych. Chcąc jednak dalej się rozwijać, ciągle poszukując przewagi konkurencyjnej, każda firma musi być gotowa do zmiany oraz być w tej zmianie skuteczną.
Idealnym rozwiązaniem są platformy lowcode, które dają nam wolność i szybkość działania. Pozwalają postępować zwinnie i dostarczać jak najszybciej do biznesu to, czego biznes potrzebuje. Low code idzie w parze z filozofią Kaizen, dzięki czemu możemy ciągle doskonalić nasze procesy i zwiększać ich efektywność. Ten, kto posiądzie tą umiejętność, szybko osiągnie wysokie miejsce w ekosystemach biznesowych, do których przynależy.
To gdzie leży wyzwanie? Wyzwaniem jest natura człowieka i jego podejście do „zmiany”. Mając wiedzę na ten temat, tak projektuję szkolenia, warsztaty lub sesje mentoringowe, aby w jak największym stopniu wzmocnić kadrę zarządzającą oraz końcowych użytkowników w procesie digitalizacji.
- Pracuję warsztatowo z kadrą zarządzającą nad stworzeniem bezpiecznego otoczenia dla wprowadzanych zmian, co zwiększa gotowość Użytkowników do wzięcia odpowiedzialności za usprawnienia.
- Wspieram w budowaniu efektywnych Zespołów, nastawionych na osiąganie celów operacyjnych, poprawiając ich organizację pracy i komunikację.
- Wykorzystuję SPRINTY z „narzędziami i metodami” do zarządzania procesami, po to, aby Użytkownicy umieli sami zaprojektować, opisać i usprawniać procesy.
- Kulturę pracy projektowej buduję za pomocą Treningów projektowych, dedykowanych obecnym i przyszłym PM’om oraz ich zespołom w skutecznym dostarczaniu produktów projektu.
Ja nadal trzymam się tezy, że przetrwają nie najsilniejsi i nie najbardziej inteligentni, ale Ci, którzy najszybciej adaptują się do zmiany.
Anna Buczek
Sekwencja Biznesu