Chodzi o to, żeby było szybko

Gdybyście potraktowali swój rozwój w obszarze projektowo-procesowym, jako program… od czego byście zaczęli? Jaki postawili sobie cel? Jaką metodykę byście wybrali? Jakie podejście: od ogółu do szczegółu; najpierw teoria, później praktyka, czy odwrotnie?

Podpowiem …. Trzeba wybrać to, co najlepiej się sprawdza i jest skuteczne.

W dzisiejszym świecie Agile i zwinnego podejścia, jesteśmy przyzwyczajeni do podejmowania szybkich decyzji, wprowadzania zmian i działania na krótki dystans pod warunkiem wręcz natychmiastowego dostarczania wartości do biznesu lub, jak w tym przypadku, do nas samych.

Skoro takie podejście znacząco zwiększa skuteczność zarządzania projektami, a w efekcie ich realizację, dlaczego więc, nie zacząć też tak się uczyć. Mniejszymi krokami, za to skutecznie i precyzyjnie.

Stąd w mojej głowie pojawił się pomysł na cykl szkoleń. Szybkich, intensywnych warsztatów, połączonych z praktyką i ćwiczeniami, czyli SPRINTów. Nazwa też nie jest przypadkowa, bo zaczerpnięta z jednej z metodyk zwinnych, ale dzisiaj nie o tym.

Każdy SPRINT to 2,5h poświęconych jednemu narzędziu, technice, zagadnieniu z zakresu projektowo-procesowego, poparte przykładami i praktyczną wiedzą. Poprowadzone tak, aby po wyjściu ze spotkania móc od ręki wprowadzić nową umiejętność u siebie w pracy, procesie, projekcie lub jak kto woli w życiu.

Ale to nie wszystko…

Jako Zespół #LPPO, wierzymy, że chcąc rozwijać się w sposób zrównoważony (niezależnie czy jest to osoba, dział czy firma) trzeba doskonalić jednocześnie wszystkie 4 filary, tj: Ludzie, Projekt, Proces, Otoczenie. Dlatego nasze SPRINTY będą także omawiały aspekty z pogranicza kompetencji miękkich m.in.: mechanizmy podejmowania decyzji, zasady budowania efektywnego zespołu projektowego, kogo wybierać do projektu, czym się kierować w doborze, kiedy projekt zakończyć, jak zaktywizować swojego szefa etc…

W ten sposób zbudujesz kompleksową, praktyczną wiedzę na temat prowadzenia projektów i zarządzania procesami, rozwiniesz kompetencje project managera oraz dostaniesz pakiet rad i wskazówek czego unikać w przyszłości. Do tego wybierasz te zagadnienia, w których czujesz, że chcesz się wzmocnić, i co najważniejsze nie tracisz czasu na zbędne treści. Sam decydujesz w jakim obszarze chcesz się rozwijać.

Na pierwszy ogień 5Why. Dlaczego taki wybór? Bo jest to niezwykle skuteczne narzędzie wykorzystywane na początku w przemyśle motoryzacyjnym. Jednak dzięki swojej uniwersalności, 5Why możemy stosować w każdym obszarze, a nawet w życiu prywatnym, jeśli tylko szczerze chcemy zidentyfikować to co się nam nie udaje i dlaczego.

Kluczem jest precyzyjne opisanie problemu a potem umiejętne szukanie odpowiedzi. Mając te dwa czynniki w ręku, nie powtórzysz tych samych błędów w przyszłości.

Do zobaczenia na starcie! Anna Buczek